Tartu meeskoor Gaudeamus

Ajalugu

Meeskoori Gaudeamus uus veebileht asub aadressil
http://meeskoor-gaudeamus.blogspot.com/

Roland Laasmäe8. jaanuaril 1958. aastal tuli Eesti Põllumajanduse Akadeemias Roland Laasmäe eestvedamisel kokku uue meeskoori asutamise initsiatiivgrupi koosolek. Kohal oli 8 meest. Leiti, et kuna Tartus on tööl küllaldaselt kõrgemate õppeasutuste lõpetanuid - lauluhuvilisi, peaks üliõpilasmeeskoori kõrval olema ka veel vilistlasmeeskoor. Esimesele proovile 19. jaanuaril kogunes 18 meest. Esimese aastapäeva kontserdil Tartu Ülikooli aulas oli laval juba 60 meest. Koori esimeseks presidendiks sai EPA metsanduse professor Olev Henno. Nimeks võeti pärast pikemat kaalumist Kõrgemate Koolide Lõpetanute Tartu Meeskoor. 1970. aastast kannab meeskoor "Gaudeamuse" nime.

Kooris on olnud ja on praegugi laulumehi paljudelt elualadelt: arste, insenere, agronoome, veterinaare, metsa- ja karjakasvatajaid, õpetajaid ja kõrgkoolide õppejõude, teadlasi, ajakirjanikke ja ehitajaid.

Oma algusaastatest peale on koor olnud tihedamalt seotud maarahvaga. 36 aastat on tegutsetud Eesti Loomakasvatuse- ja Veterinaariainstituudi juures.

"Gaudeamus" on oma asutamisaastast osalenud kõigil üldlaulupidudel, meeste- ja poistelaulupidudel, paljudel maakondade ja Haaslava laulupäevadel. Eestimaa on risti-põigiti lauluga läbi sõidetud.

Koor on korduvalt tunnistatud vabariiklike ja üleliiduliste kunstilise isetegevuse ülevaatuste laureaadiks. Eesti laulupidude 100. aastapäeva puhul korraldatud võistulaulmisel 1969. aastal jagati meeskooride hulgas esikohta.

1964. aastal omistati meeskoorile rahvakoori ja 1973. aastal teenelise meeskoori nimetus. 1975. aastal saavutati laureaaditiitel raadiofestivalil ja 1982. aastal niiöelda hõbemedal Mart Saare 100. sünniaastapäevale pühendatud kooride festivalil.

"Gaudeamuse" säravaimaks tipuks on jäänud rahvusvahelisel koorifestivalil "Tallinn-72" võidetud esikoht ja peaauhind nii meeskooride kui kõigi kooriliikide arvestuses.

Repertuaari raudvarasse kuuluvad rahvalaulud ja rahvaste laulud, vana klassika, kaasaegne koorilooming ja ooperikoorid. Eesti lemmikheliloojatest nimetagem: Aleksander Lätte, Konstantin Türnpu, Miina Härma, Mihkel Lüdig, Mart Saar, Tuudur Vettik, Eduard Tubin, Gustav Ernesaks, Arvo Ratasepp, Heino Lemmik, Veljo Tormis.

Piiritagustest kuulsustest on enam soositud Carl Maria Weber, Franz Schubert, Richard Wagner, Giuseppe Verdi, Ludwig van Beethoven, Edvard Grieg, Jean Sibelius, Selim Palmgren.

Lauldavaim laul on olnud koori audirigendi, Tuudur Vettiku "Kuu", lauldavaim ooperikoor "Jahimeeste koor" Carl Maria von Weberi ooperist "Nõidkütt".


Tartu Meeskoor Gaudeamus | Fr. R. Kreutzwaldi 1, Tartu 51014
Registrikood 80117331 | Arvelduskonto 1120137933 Hansapank